ZŠ Rychvald


Přihlášení
Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Titulní stránka
Projektový den o holocaustu PDF Tisk Email

Projektový den o holocaustu aneb Největším štěstím byla možnost projít branou i nazpátek…

„Pokud si budete pamatovat minulost takovou, jaká skutečně byla, nebudete ji chtít v budoucnosti opakovat.“ Osho

Evropské dějiny jsou střídáním epoch vzletných, ale také zásadních pádů a přešlapů. Jednou z hrůz, které se – relativně nedávno – udály, je i holocaust. Společně s kolegyní Dofkovou si myslíme, že by tato problematika neměla být zapomenuta, pročež jsme se i letos vydali společně se žáky devátého ročníku do památníku holocaustu na místo z nejpodstatnějších - do polské Osvětimi.

Úterý 12. června bylo pro deváťáky dnem poněkud netradičním – s tématem holocaustu a nacismu přicházeli do styku již od rána, kdy se v průběhu tří vyučovacích hodin mohli seznámit prostřednictvím filmů, prezentace a diskuse s informacemi o tom, proč se tato genocida v rámci zvrhlé ideologie udála, jak probíhal život (či spíše přežívání) v koncentračním táboře a také se dozvěděli o činech lidí z obou stran ostnatého drátu – siru Nicholasi Wintonovi, Oskaru Schindlerovi, svatém Maxmilianu Kolbe, Anně Frankové, Rudolfu Hössovi či Josefu Mengele. Žáci povětšinou s napětím a v tichosti naslouchali předkládaným informacím a kladli zajímavé doplňující otázky.

Ve 12:00 hodin pak projektový den pokračoval svou praktickou částí: žáci se společně s pedagogickým doprovodem (Mgr. Dofková, Mgr. Pokluda, Mgr. Hanousek) vydali vstříc místu činu – koncentračním táborům Auschwitz I a Auschwitz II - Birkenau. Zde se nám s erudovaným a emotivním výkladem na místech, kde se psaly krvavé dějiny nejen Polska, ale celé Evropy, věnovala dvojice místních průvodců, kteří i díky svým vztahům s pamětníky mohli posloužit informacemi, jež běžně v pramenech nenajdeme. Účastníci také uctili chvílí ticha a zapálením svíček památku mnoha předčasně vyhaslých životů na popravčím dvoře.

Přímých pamětníků hrůz z koncentračních táborů ubývá, jejich příběhy však žijí dál. Doufám a věřím, že navštívení památníku znamená zvláštní a trvalou vzpomínku, která snad zabrání, aby se něco podobného v budoucnu dělo znovu.

Tomáš Hanousek

20180612_14544720180612_15470320180612_16284420180612_1608230