ZŠ Rychvald


Přihlášení
Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Titulní stránka
ZŠ Rychvald
Svátek TŘÍ KRÁLŮ PDF Tisk Email

mudrci

Svátek Zjevení Páně, lidově zvaný sv. Tří králů, je svým obsahem téměř totožný se svátkem Narození Páně. 

Mudrci postoupili dlouhou cestu, aby se poklonili nově narozenému Ježíškovi. Když se mudrci chystali na cestu, ukázala se před nimi hvězda, kterou viděli na východě. Zůstala stát nad domem, kde byl Ježíš. Tu se z celého srdce zaradovali. Šli do domu a našli Marii a dítě, hluboko se před ním poklonili a vzdali mu hold. Pak přinesli své dary: zlato, kadidlo a myrhu...

S počátkem roku 2016 začíná také v ČR koledování Tříkrálové sbírky. 

Celý článek...
 
Přání k NOVÉMU ROKU 2016 PDF Tisk Email

zdroj GoogleAť se všechna starost zruší, ať zavládne pokoj v duši,

co bolelo ať se zhojí, co těšilo ať se zdvojí, 

hromadu lásky co srdce pohladí, rodinu a přátele,

co nikdy nezradí, 

k bohatství krůček a ke štěstí skok

přejeme Vám všem šťastný nový rok!  

  • Priority MŠ na rok 2017 ZDE!
 
Prosinec 2015 - ZŠ Václav PDF Tisk Email

stromecek_12Dne 17. 12. 2015 jsme se sešli ve školní družině, abychom společně završili pomalu odcházející rok 2015.

Paní vychovatelka Martina Jaglařová zorganizovala „Vánoční zpívání s rodiči“. Kolem 16. hodiny se slavnostně rozezněly  tóny koled z úst dětí ŠD za doprovodu varhan paní vychovatelky a flétny Františka Surovce ze III.C. Prezentace byla velmi dojemná. Poté si děti zazpívaly vánoční písně společně se svými rodiči. Vše umocnilo rozdávání dárečků, které si žáčci vzájemně vyměnili. Krásně se snilo u stromečku a s lahodnými kousky cukroví byla nálada více než slavnostní.

Celý článek...
 
Vánoce přicházejí PDF Tisk Email

zdroj: www.vanoce.vira.cz

Minula čtvrtá neděle adventní a my v horečném tempu vánoční doby míváme sklon zapomínat na poselství, které Vánoce zvěstují: "Nám, nám narodil se"Bezbranné dítě přišlo, aby přemohlo lidskou pýchu, násilí, žádost po majetku... 
Opravdová krása Vánoc se nachází v jednoduchosti  a umění naslouchat. Právě poselství a příslib Vánoc může přinést naději malým a zbloudilým, poraněným, ukřivděným a zlomeným.

Co jsou vlastně Vánoce? Vánoce nejsou jen svátky dárků, cukroví a koled, ale také pohody a duchovna. Jsou silně spjaté s křeťanstvím.

Celý článek...
 
Svatá LUCIE PDF Tisk Email

Lucie

13. prosince měla svátek LUCIE. Je oslavována zhruba od 5. století. Uctívá ji především Itálie a mnoho poutníků se k ní obrací o uzdravení očí, protože jméno Lucie je odvozeno od latinského výrazu pro světlo.

Svatá Lucie pocházela z bohaté rodiny, narodila se roku 286 v Syrakusách, kde prožila celý svůj život. (Źivotopis ZDE!)

O svátku svaté Lucie se traduje, že "Lucie noci upije a dne nepřidá". Další pranostika říká:

- Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
- Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
Celý článek...
 
Betlémské světlo 2015 PDF Tisk Email

Zdroj Google

Betlémské světlo je symbolem míru a přátelství, který každoročně putuje napříč Evropou. Z Vídně do Brna dorazilo v sobotu 12. prosince 2015. V posledních letech se stalo krásnou tradicí rozdávání betlémského světla všem lidem dobré vůle, kteří ještě věří, že Vánoce mají duchovní smysl.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku v roce 1986. K nám se betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. 

Celý článek...
 
Hodina kódu PDF Tisk Email

codePřipomínám, že i letos jste se mohli zapojit do Hodiny kódu, tentokrát v týdnu od 7. prosince do 13. prosince 2015. Je to bezpracná šance vystavit žáky 45 minutám základů programování. Potřeba je prohlížeč pro každou dvojici žáků. Řešením posloupnosti úloh se žáci seznámí třeba s rozhodováním a cykly. 

Prosí, můžete začít: www.hourofcode.com/cz.

Celý článek...
 
Svatý MIKULÁŠ PDF Tisk Email

mikulas_13O Mikulášovi slyšely snad všechny děti. Každému se asi před očima hned vybaví postava v dlouhém plášti s bílou bradou, jak rozdává dárky. Mikuláš je jedním z nejoblíbenějších světců dětí i dospělých. Postava svatého Mikuláše je opředena mnoha legendami. Historicky doložených dat známe jen velmi málo. Jisté je to, že byl milovaným a uctívaným biskupem v Myře, dnes Demre v Turecku. Přesné datum Mikulášova narození neznáme (asi kolem roku 280). Podle legendy přijal kněžské svěcení od svého strýce biskupa. Když mu zemřeli rodiče, rozdal Mikukáš celé své dědictví chudým. Pro sebe nechtěl nic.

Celý článek...
 
Co jsou "Barborky"? PDF Tisk Email

barborky"Barborky" jsou prastarý lidový adventní zvyk, kdy na svátek sv. Barbory dne 4. prosince se uřežou větvičky třešní nebo višní, vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc pěkně rozkvetly. Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy. Větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přeneste do teplého obývacího pokoje. A pak už se můžete těšit na to, jak se budou jednotlivé kvítky postupně otevírat. Pranostika říká: "Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent". 

Celý článek...
 
Co je Advent? PDF Tisk Email

Zdroj Google

Doba přípravy na Vánoce se nazývá "ADVENT". Toto označení pochází z latinského slova "adventus", což znamená příchod. První začátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století.

Datum první adventní neděle je pohyblivé a připadá na neděli 29. 11. 2015. Je to proto, že poslední adventní neděle (čtvrtá) připadá vždy na neděli před 25. prosincem.

Adventní doba naštěstí není pouze časem horečných nákupů. Má především svůj duchovní obsah, který výstižně vyjadřují staré české adventní písně - "roráty". 

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Kalendář akcí

kalendar
TOPlist